ruská barevná bolonka-historie plemene - Klub chovatelů bišonků, z.s. - oficiální webové stránky - KCHB - bichon klub - bišonek - boloňský psík - ruská barevná bolonka

Přejít na obsah

Ruská barevná bolonka - historie plemene


Ruská barevná bolonka byla v Rusku chována pod názvem "cvetnaja boloňka" a tato trpasličí forma psů se zde chová více jak sto let a nepochybně vznikla z plemene bišonek (ruský název-francuzskaja boloňka). Diky dlouholeté úzké vazbě francouzské a ruské šlechty se malí, oblíbení psíci fransouzských dam rozšířili i do zemí carského Ruska. Některé zdroje uvádějí, že se bišonci do Ruska dostali s vojáky napoleonské armády. Není podstatné jak, ale je důležité, že  několik jedinců v Rusku zdomácnělo a křížením s jinými plemeny např. lhasa apso, mini pudl, ši-tzu, pekinéz a pod.  vznikl takzvaný barevný bichon.
                                                                                                                                                              
Od roku 1978 dochází v Rusku k selekci - výběru typiských jedinců, aby cvetnaja boloňka mohla být registrována v plemenné knize Ruska. V červenci 1997 byl schválen oficiální standard Ruskou kynologickou federací a Ministerstvem zemědělství Ruska.

Záměr chovat barevné boloňské psíky v ČR vznikl již v roce 1990, kdy byl zaregistrován Klub chovatelů bišonků, v jehož organizačním řádu mimo jiné se praví, že klub bude rozvíjet chov bišonů. Dovozy jedinců z Ruska pro český chov neměl v té době význam, protože ruské kynologické organizace nebyly členy FCI a průkazy původu by u nás nebyly platné. Základem českého chovu v roce 1995 byli jedinci  s průkazem původu plemene Boloňský psík - dovezený pes z Ruska s nestandartní barvou (tricolor) a několik fen, které vykazovaly přemíru pigmentu. Český chov byl zaměřen především na zachování typického vzhledu a povahy Boloňského psíka.

Pro rozšíření krevních linií se první jedinci cvetnoj boloňky dovezli z Ruska až v roce 2003 a to již s platnými průkazy původu.

Na základě dlouholetých jednání bylo s konečnou platností rozhodnuto - ČMKU se dohodlo s RKF na sjednocení plemen Barevný boloňský psík a Ruskaja cvetnaja boloňka a

Od 1.1.2011 se mění název plemene a uznává se pouze ruský standard.

Ruská barevná bolonka - Russkaya tsvetnaya bolonka.

Standard naleznete na webových stránkách Klubu chovatelú bišonků - www.bichon-klub.cz  nebo na stránkách ČMKU.

Návrat na obsah